Home / Sayfa /

Yerköy Askerlik Şubesi

Yerköy Askerlik Şubesi

Yerköy Askerlik Şubesi
Business Name: Yerköy Askerlik Şubesi
Business Genre:
Long Business Description:

Askerlik Şubesi, Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Teşkilatının en küçük birimidir.

II. Abdülhamit zamanında 1886 yılından itibaren Kolordularda askeralma faaliyetlerini yürütecek riyaset kalemleri ve bunlara bağlı tümen seviyesinde kalemler kurulmuş, bu kalemlere bağlı olarak ülkeye dağılmış askerlik şubeleri kurulmuştur. 1915 yılında Osmanlı Devleti içinde 13 Kolordu ve 262 askerlik şubesi bulunmaktaydı.
Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı’dan kalan askeralma (kısaltması:ASAL) teşkilatını Kurtuluş Savaşı’na insan gücü toplanılmasında kullanmıştır.
1927 yılında 1111 Sayılı Askerlik Kanunuyla, Asal Teşkilatının temeli atıldı. Yine kolordu bölgelerine bağlı olarak faaliyet gösteren askerlik şubelerinin sayısı 1970 yılında 668 adetti. 1927-1949 yılları arasında kolordular vasıtasıyla Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı iken, 1949-1970 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, 1970 yılından günümüze kadar ise Milli Savunma Bakanlığı’nın görev ve yetkilerini belirleyen 1325 sayılı kanunla birlikte tekrar Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmışlardır.
Askeralma Dairesi Başkanlığı’na bağlı 20 ilde Askerlik Dairesi Başkanlıkları ve bunlara bağlı 530 adet Askerlik Şubesi Başkanlığı bulunmaktadır.
Günümüzde ulaşım, coğrafi ve ekonomik etkenler göz önüne alınarak askerlik şubeleri 5 sınıfa ayrılmış durumdadır. Tüm vatandaşlara hizmet götürülmesi amacıyla hemen hemen her ilçeye kurulmuştur.

Görevleri

Barışta ve savaşta tüm askeralma faaliyetlerini yürütmek.
Emekli askeri personel ve ailelerinin özlük haklarına ilişkin hizmetleri yürütmek.
Gazilerin madalya ve sağlık işlemlerini yürütmek
Şehit ve şehit yakınlarına ilişkin faaliyetleri yürütmek.
Seferberlik işlemlerini yürütmek.

 

Business Phone Number: (0354) 516 22 52
Business Address: Ayanoğlu, Şehit Şaban Karadoğan Cad., Yerköy/Yozgat
ZIP Code: 66900

Send Message to listing owner

Listing Title: Yerköy Askerlik Şubesi

%d blogcu bunu beğendi: