Home / Güncel Haberler / Yozgat’ta Koronavirüs Var Mı?

Yozgat’ta Koronavirüs Var Mı?

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Yozgat’ta koronavirüs var mı? , Yozgat koronavirüsten ölen var mı? ,Yozgat’ta koronavirüs hangi mahallede? , Yozgat koronavirüsten kaç kişi öldü? , Yozgat koronavirüs vakaları ? , Yozgat koronavirüs testi, Yozgat koronavirüs testi nasıl yapılır,Yozgat  koronavirüs testi yapan hastanaler, Yozgat koronavirüs testi yap, Yozgat koronavirüs testi nerede yapılıyor, Yozgat  koronavirüs testi sağlık bakanlığı, Yozgat corona virüs testi sağlık bakanlığı, corona virüs testi yapılan hastaneler, corona virüs testi nerelerde yapılıyor  gibi bir çok sorunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Yozgat’ta koronavirüs var mı?  Yozgat koronavirüsten ölen var mı? Yozgat’ta koronavirüs hangi mahallede?

Sorularının cevabı henüz bilinmemektedir. Sağlık Bakanlığı verilerinde  81 ilde olduğu belirtilmiş olup, yoğun olan iller açıklanmıştır. Yozgat ili bu yoğun olan iller arasında değildir.

Sağlık Bakanlığının Twitter’dan yaptığı bilgilendirmeye göre, koronavirüsler bazen solunum sistemi, bazen de sindirim sistemi hastalıkları yapıyor, solunum sisteminde soğuk algınlığı belirtileri gösteren enfeksiyonlara ve zatürreye neden oluyor.

Koronavirüsler bazı hayvanlarda bulunup insanlara bulaşabiliyor. Virüsün insanlara bulaşması, virüsün mutasyonu veya hayvanlarla temas gibi birçok faktöre bağlı. Mesela MERS virüsünün develerden, SARS virüsünün misk kedilerinden bulaştığı biliniyor ancak yeni koronavirüsün hangi hayvandan insanlara geçtiği henüz saptanmış değil.

Bilgilendirmeye göre, genel kanı virüslerin hasta kişinin öksürüğü veya hapşırığı sırasında ortaya çıkan damlacıklar aracılığıyla yayıldığı yönünde.

Yeni koronavirüs enfeksiyon açısından risk altında bulunan kişiler hayvanlarla yakın temasta bulunanlar, hasta kişilerin aile üyeleri ve sağlık çalışanları. Hijyen kurallarına uyulması, hastalıktan korunma ve hastalığı bulaştırmamak açısından önemli.

Hijyen kuralları içinde öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılması, ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması, su ve sabun yoksa alkol içerikli el dezenfektanları kullanılması, hayvanlarla temastan sonra ellerin yıkanması, hayvansal ürünlerin tüketilmeden önce pişirilmesi ve kirli ellerle ağız, burun ve göze dokunulmaması yer alıyor.

 

Yozgat Covıd-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesi

YOZGAT YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 

 

Yozgat Psikososyal Destek Hat Bilgileri

YOZGAT Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü 0354 212 94 22

 

Yozgat covid 19, Yozgat covid 19 map, Yozgat covid 19 belirtileri, Yozgat covid 19 Türkiye, covid 19 Yozgat, covid 19 türkiye haritası, covid 19 testi, covid 19 dünya tablosu, covid 19 test sonucu, covid 19 ne zaman bitecek

 

Dünya genelinde açıklanan koronavirüs (corona virüs-Covid-19) rakamlarını ve Türkiye’de pandeminin seyrini karşılaştıran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan, “Biz ülkemizde üç-dört hafta önce başlayan bir mücadele süreci yaşıyoruz. Toplumsal olarak hijyen ve sosyal izolasyon kurallarına dikkat edersek mayıs sonu haziran gibi bu konuyu çözebiliriz diye düşünüyorum” öngörüsünde bulundu..

About admin

Check Also

Yozgat Balkon Etkinliği

Yozgat’ta Vatandaşlar Evlerinden Çıkmadan Eğleniyor

Yozgat Valiliği tarafından, Ramazan ayı boyunca her akşam, korona virüs ile mücadele kapsamında sokağa çıkması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: