Home / Güncel Haberler / #Covid-19 Corona Virüs Yozgat Haritası

#Covid-19 Corona Virüs Yozgat Haritası

Gösterge tablosunu kim başlattı?

Johns Hopkins Üniversitesi inşaat ve sistem mühendisliği profesörü olan Profesör Lauren Gardner, lisansüstü öğrencisi Ensheng Dong ile kontrol panelini oluşturdu. ESRI ve Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı teknik desteği ile Whiting Mühendislik Fakültesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi’nde sürdürülmektedir. Gardner, CSSE’nin eş direktörüdür. Web sitesini ziyaret ederek Gardner ve CSSE hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bu harita ne zaman ve neden başladı?

Harita ilk olarak 22 Ocak’ta halka açık olarak paylaşıldı. Araştırmacılara, halk sağlığı yetkililerine ve genel halka, salgını ortaya çıktıkça izlemek için kullanıcı dostu bir araç sağlamak için geliştirildi. Toplanan ve görüntülenen tüm veriler , artık ESRI Living Atlas’a dahil edilen gösterge tablosunun özellik katmanlarıyla birlikte bir GitHub deposu aracılığıyla serbestçe kullanılabilir . Gösterge tablosunun gelişimi hakkında ayrıntılı bir açıklama için lütfen Profesör Lauren Gardner tarafından The Lancet’teki bu makaleye bakın .

 

Koronavirüs pandemisinde günlük görsel güncelleme

Johns Hopkins Üniversitesi’nin COVID-19 haritasında toplanan verilere bağlam veren güncel görsellerle yeni koronavirüsün dünyaya nasıl yayıldığını takip edin.

Haritada bir nokta neden şehrimde veya mahallemde bulunuyor?

Haritada gösterilen tüm noktalar coğrafi sentroidleri temel alır ve belirli bir adresi, binayı veya herhangi bir konumu temsil etmez. Her bir şehir ve ilçedeki bildirilen vakalarla ilgili bilgi edinmek için haritadaki her bir noktayı tıklayın.

Gösterge tablosunu bilgilendiren veri kaynakları nelerdir?

Veri kaynakları şunlardır Dünya Sağlık Örgütü , Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri , Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi , Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Sağlık Komisyonu , 1point3acres , Worldometers.info , BNO , devlet ve ulusal hükümet sağlık departmanları, yerel medya raporları ve doktorlar, sağlık profesyonelleri, eczaneler ve tesisler için dünyanın en büyük çevrimiçi topluluklarından biri olan DXY .

Diamond Princess kruvaziyer gemisinden ABD’li yolcular nerede?

Elmas Prenses’ten geri gönderilen ABD vatandaşlarındaki tüm COVID-19 vakaları birlikte gruplandırılmıştır.

Gösterge tablosu için en son trafik nedir?

Gösterge tablosundaki günlük özellik istekleri, Ocak ayı sonlarında yaklaşık 200 milyon iken, Mart ayı başında günlük 1,2 milyar talebe ulaştı. “Özellik isteği”, ziyaretçilerin gösterge tablosunu ziyaret ederken temel verilere kaç kez eriştiğini gösterir.

Gösterge tablosunda yaş, cinsiyet, uyruk ve diğer demografik bilgiler hakkında veriler var mı?

Hayır.

Takım ulusların isimlerine nasıl karar verdi?

Başlangıçta harita Dünya Sağlık Örgütü tarafından kullanılan adlandırma şemasını takip etti. Daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen ulusların isimlerine geçti.

Harita telif hakkıyla korunuyor mu?

Web sitesi ve içeriği, tüm veriler, haritalama ve analizler dahil, telif hakkı 2020 Johns Hopkins Üniversitesi, tüm hakları saklıdır, kesinlikle eğitim ve akademik araştırma amacıyla kamuya sunulmaktadır.

Buradaki veriler neden diğer web sitelerindeki verilerden farklı?

Web sitesi, her zaman aynı fikirde olmayan birden fazla kaynaktan halka açık verilere dayanmaktadır. Haritanın daha sık güncellenmesi genellikle daha az güncellenen diğer kaynaklardan elde edilebileceğinden daha büyük harf sayılarına neden olur.

Web sitesi tıbbi yardım sağlıyor mu?

Tıbbi rehberlik için web sitesine güvenmek veya web sitesinin ticarette kullanılması kesinlikle yasaktır. Johns Hopkins Üniversitesi işbu web sitesinde doğruluk, kullanım uygunluğu ve satılabilirlik dahil olmak üzere her türlü beyan ve garantiyi reddeder.

Harita herhangi bir kötü amaçlı yazılım içeriyor mu?

Hayır. Johns Hopkins Üniversitesi, sahte siteyi ziyaret eden kullanıcılardan bilgi çalmak amacıyla üniversitenin coronavirus izleme haritasına benzeyecek şekilde tasarlanmış kötü amaçlı yazılımların varlığını öğrendi. Üniversitenin web sitesindeki Johns Hopkins COVID-19 haritası kötü amaçlı yazılım içermiyor ve gezinmesi güvenli. Kötü amaçlı uygulama, kullanıcıların yazılım indirmesini veya kötü amaçlı yazılımı açan sahte haritayı başlatmasını gerektirir. Johns Hopkins kontrol paneli, ArcGis Online teklifinin bir parçası olarak Esri tarafından barındırılıyor. Esri’ye göre, “kötü niyetli bir kişi, ekranı neredeyse Hopkins gösterge tablosuyla aynı olan kötü amaçlı yazılım içeren Windows tabanlı bir uygulama oluşturdu.” Böyle bir öğeyi indirmek için bir bağlantı içeren bir e-posta alırsanız veya kötü amaçlı uygulamanın koduyla karşılaşırsanız, lütfen hemen Esri olayı müdahale ekibine bildirin.ArcGIS Güven Merkezi güvenlik sorunu sayfası .

Gösterge tablosu hakkında daha fazla bilgi edinmek veya Profesör Gardner ile konuşmak için kiminle konuşabilirim?

Harita hakkında genel sorular COVID19map@jhu.edu adresine yönlendirilmelidir . Soruları olan medya üyeleri, 443-997-9009 numaralı telefondan veya jhunews@jhu.edu adresinden Johns Hopkins Üniversitesi İletişim Ofisi ile iletişime geçmelidir .

About admin

Check Also

Yozgat Balkon Etkinliği

Yozgat’ta Vatandaşlar Evlerinden Çıkmadan Eğleniyor

Yozgat Valiliği tarafından, Ramazan ayı boyunca her akşam, korona virüs ile mücadele kapsamında sokağa çıkması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: